Academic

 

 

 

SCHEDULE  FOR FORMATIVE & SUMMATIVE ASSESSMENTS AND PRE BOARD

EXAMINATIONS 2013-14

 

S. NO

ASSESSMENT

PROPOSED DATE

1

Formative Assessment-I

14th to 16th July 2014

2

Formative Assessment-II

27th to 30th August 2014

3

Summative Assessment-I

16th to 27th September 2014

4

Formative Assessment-III

15th to 17th December 2014

5

Formative Assessment-IV

19th to 21st Feb. 2015

6

Summative Assessment-II

10th  to 27th Mar 2015

7

Pre-Board-I CLASS XII

10th to 28th December 2014

8

Pre-Board-II CLASS XII

16th  to 31st Jan’15

9

Revision Exam.  CLASS XI

16th to 27th Feb-2015

 

   

Various committees of the Vidyalaya

 

 

Vidyalaya  Management Committee (V.M.C):

MEMBERS

 

Sl

No.

 

Name

 

Designation

01.

Shri  Gulam Ali Ansari I.A.S.

District Magistrate Paschim Medinipur

 

:

Chairman

02.

Smt. Shobhna Ghosh

Principal, Jawahar Navodaya Vidyalaya, Paschim Medinipur

 

:

Member /Secretary

03.

Shri  Sanghmitra Makur

The District  Inspector of Schools (Secondary) Paschim Medinipur

 

:

Member

04.

Shri Shyamal Pratihar

The Executive  Engineer of State P.W.D. (Building)

 

:

Member

05.

Smt. Mousumi  Nandi

Head Mistress, Collegiate  Girls’ School, Midnapore

 

:

Member

06.

Shri Akshay Kumar Mallick

Senior Most Teacher of the  JNV, Paschim Medinipur.

 

 

:

Member

07.

Shri  Kamal Basu

The Chief Medical  Officer of the district, Paschim Medinipur.

 

:

Member

08.

Shri  M.N.Maity,

Hon’ble  M.L.A. C.P.I, District Office,Midnapore, (Public Representative)

 

:

Member

09.

Smt Kakali Das

Parents  representative  Member

 

:

Member

10.

Shri Ashok Kr Pathak

Parents  representative  Member

 

:

Member

 

                               Member of Vidyalaya  Advisory Committee (V.A.C.):

 

 

Sl

No.

Name

Designation

01.

Shri G. A. Ansari I.A.S.

District Magistrate Paschim Medinipur

 

:

Chairman

02.

Smt. Shobhna Ghosh

Principal, Jawahar Navodaya Vidyalaya, Paschim Medinipur

 

:

Member /Secretary

03.

Shri  Sanghamitra Makur

The District  Inspector of Schools (Secondary) Paschim Medinipur

 

:

Member

04.

Shri Shyamal Pratihar

The Executive  Engineer of State P.W.D. (Building)

 

:

Member

05.

Smt. Mousumi  Nandi

Head Mistress, Collegiate  Girls’ School, Midnapore

 

:

Member

06.

Smt. Akshay Kumar Mallick

Senior Most Teacher of the  JNV, Paschim Medinipur.

 

 

:

Member

07.

Shri  Kamal Basu

The Chief Medical  Officer of the district, Paschim Medinipur.

 

:

Member

08.

Shri  M.N. Maiti

Hon’ble  M.L.A. C.P.I, District Office,Midnapore, (Public Representative)

 

:

Member

09.

Shri Probodh Panda

Hon’ble M.P. C.P.I. Paschim Medinipur

:

Member

10.

Smt. Antara Bhattacharjee

Savadipati, Zilla Parishad Paschim Medinipur

:

Member

 

 

 

                                                            List of Different Committees(For Session:2014-15)

 

S. No.

Department/ Section

Name of the Teacher

Duties Assigned as:

1.

ACADEMIC ADVISORY COMMITTEE

(i) Mr.A.K.Mallick, PGT(Maths), SMT, I/C 

(ii)Mr. A. P. Singh, PGT(Bio.)

(iii) Mrs. Indira Yadav,  TGT(Hindi)

 

(i)                 A register should be maintained having all activities related to the academics.

(ii)               Management of time and routine as per NVS/CBSE.

(iii)             Regulation of class arrangement as per requirements.

(iv)             Checking of Attendance register by  Academic I/C.

(v)               Maintaining record of supervised and remedial classes.

(vi)             Responsibilities of academic meeting every month.

(vii)           Monitoring for smooth running of academic classes,

2.

TIME TABLE

(i) Mr. A.K.Mallick, PGT(Maths.), SMT, I/C

(ii) Mrs.Kumari Gunjan, TGT(English)

(iii) Mr.A.P.Singh, PGT(Biology)

 

(i)                 Framing of time table as per NVS/CBSE norms

(ii)               Framing of supervised self study and remedial routine as per norms.

(iii)             Framing of ICT Time Table

3.

Examination

(A) INTERNAL

 

 

(i) Mr.Praveen Kumar, PGT(Comp. Sc.), I/C

(ii)Mr. A.K. Mallick, PGT(Maths)

(iii) Mrs. K. Gunjan, TGT(Eng.)

(iv) Mr. P.K. Dey - LDC

 

(i)                 Proper maintenance of all examination record.

(ii)                Conduction of Assessment as per guidelines / calendar (CCE, where applicable).

(iii)             Conduction of term test, Pre board as per instruction of NVS/RO.

(iv)             Announcement of result on the basis of CCE.

(B) CBSE

 

 

i)   P. Kumar, PGT(Comp.Sc.), I/C  

(ii) Mrs. A.S. Kujur,  TGT(S.St.)

(iii) Mr. P.K. Dey - LDC

(i)           Responsibilities regarding  time to time affiliation of the vidyalaya by CBSE.

   (ii)    Work related to CBSE & Online Registration of Class

              IX and XI, uploading of marks as per CBSE/NVS instructions.

    (iii)Implementation of the CBSE circulars, circulated from time to time.

4.

JNVST(VI) AND ADMISSION COMMITTEE

(i) Mr. A. P. Singh, PGT(Bio.), I/C

(ii) Mrs. A.S. Kujur, TGT(S.St.)

(iii)Mr. T.K.Betal, SUPW Tr.

(iv)Mr. D.C.Bhadra, TGT(Beng.)

   (i)    Timely regulation of all JNVST works as per NVS instruction.

  (ii)    Admission of class VI.

  (iii)   Proper maintenance of JNVST and admission records.

   (iv)   Alertness of maintaining sanctity of JNVST.

5.

LATERAL ENTRY CLASS IX

(i) Mrs.Kumari Gunjan, TGT(English), I/C

(ii) Mr.S.N. Biswas, ART – Tr.

 

(i)                 Timely regulation of all lateral entry works as per NVS instruction.

(ii)               Proper maintenance of records.

6.

MESS COMMITTEE

 

 

 

 

(i)Mr.A.K.Mallick, PGT(Maths), SMT, I/C

(ii) Mr. A.P. Singh, PGT(Bio.)

(iii)   Staff Nurse & Other members as per  

NVS instruction

(iv) Mr.A.K. Ghosh, Catt. Asstt.

(v) Mr. P.K. Dey - LDC

(i)                 Proper maintenance of register.

(ii)               Proper maintenance of Mess store.

(iii)             Regular supervision of the cleanliness in mess.

(iv)             Suggestion and Direction for the food preparation.

(v)               Responsibilities for Monthly mess meeting as per NVS norms.

(vi)             Controlling expenditure within the Norms.

(vii)           Framing of mess duty roster of teachers.

7.

CCA COMMITTEE

(i) Mrs.S. Maity ,Music – Tr., I/C

(ii) Mrs.Kumari Gunjan, TGT(English)

(iii) Mr.S.N. Biswas, ART – Tr.

(iv) Mr.B.N. Maity, PET (M)

 

(i)                 Framing of CCA Calender

(ii)               Proper entry and maintenance of all CCA activities as well as a celebration in a single register.

(iii)             Conduction of CCA activities as per academic calendar.

(iv)             Emphasis on the programmes including science promotion communication skills, information technology, teamwork and aesthetic per formation of students.

(v)               Maintaining of photo album of the activities conducted during this session.

8.

MIGRATION COMMITTEE

(i) Mr.B.N. Maity,  PET (M)  ,I/C

(ii) Mr.S.N. Biswas, ART – Tr.

(iii) Mrs. A.S. Kujur, TGT(S.St.)

(i)                 Maintenance of record of two way migration.

(ii)               Proper accommodation of migrated students in Vidyalaya.

(iii)              Responsibilities for the journey reservation well in Time

9.

M  & R COMMITTEE

(i)Mr.P. Kumar, PGT(Comp. Sc.), I/C

(ii)Mr. A.K.Mallick, PGT(Maths), SMT

(iiI) Mrs. A.S. Kujur, TGT(S.St..)

(iv) Mr.T.K. Betal, SUPW – Tr.

(v) Mrs.Kumari Gunjan, TGT(English)

(vi) School Captain, Boy & Girl

(i)                 Listing of work to be done for session 2014-15 in the 1st Week of April.

(ii)               Making of estimate with the help of technical person as per instruction of Samiti.

(iii)             Maintenance of records of work done and fund used.

(iv)             Maintenance of Complain Register.

 10.

MORNING P.T. ,

SPORTS AND GAMES,

CONDUCTION OF INTER HOUSE TOURNAMENT AND OVER ALL DISCIPLINE

(i) Mr.B.N. Maity ,PET (M), I/C

(ii) Mrs.S. Maity, Music – Tr.

(iii) Mr.D.C. Bhadra, TGT(Bengali)

(iv) All HMs/AHMs

(i)                 Smooth conduction of Morning and Evening  P.T. ,Morning and evening assembly.

(ii)               Taking of attendance in morning and evening assembly in the house register by the respective AHMs.

(iii)             Checking of Uniform.

11.

PTC

(i) Mr.A.K.Mallick, PGT(Maths),SMT, I/C

(ii)Mr. P.Kumar, PGT(Comp. Sc.)

(iii)Mr. D.C.Bhadra, TGT(Bengali)

(iv)Mr. B.N.Maiti, PET(M)

(v) Mrs.I. Yadav, TGT(Hindi)

(i)                 Conduction of monthly PTC meeting on 2nd Saturday.

(ii)               Compilation of agenda for discussion before PTC meeting.

(iii)             Implementation of decision taken in PTC meeting.

(iv)             Co-Coordination and counselling of parents and students for smooth functioning of the Vidyalaya.

12.

ART AND CRAFT BEAUTIFICATION PREPARATION OF TEACHING AIDS

(i) Mr.S.N. Biswas, ART – Tr. ,I/C 

 (ii) Mr.B.N. Maity, PET (M)

(iii)Mr.T.K. Betal, SUPW – Tr.

(iv)Mrs. A.S.Kujur, TGT(S.Sc.)                            

(i)                 Submit proposal of the programme to the undersigned get approval and work accordingly.

(ii)               Committee members will work through out the year for the beautification of the school.

 

13.

VEHICLE

(i)  Mr.T.K. Betal, SUPW – Tr., I/C

(ii)Mr.D.C.Bhadra,

TGT(Bengali)

(iii) Mrs.S. Maity, Music – Tr.

(i)                 Verification of Log Book.

14.

WATER AND ELECTRICITY/

GENSET

(i) Mr.T.K. Betal,  SUPW – Tr., I/C

(ii) Mr.B.N. Maity, PET (M)

(iii)Kumari Gunjan, TGT(English)

 

(i)                 Proper supervision of water and electricity supply in the campus.

(ii)               Proper maintenance of complain register and follow up.

(iii)             Put up the problems beyond control to the undersigned immediately.

15.

SCOUT AND GUIDE

(i) Mr.T.K. Betal,  SUPW – Tr.  ,I/C

(ii) Mrs.S. Maity, Music – Tr.

(iii) Mrs.Kumari Gunjan, TGT(English)

(i)                 Regulation and conduction of the scout and Guide activities as per instruction and calendar of NVS, RO, Patna.

(ii)               Proper maintenance of record.

 

16.

COMPUTER/ICT

(i)Mr. P.Kumar,  PGT(Comp.Sc.),I/C 

 

(ii) FCSA

 

(i)                 Maintenance of computers and its relevant records

(ii)               Arrange classes for teachers, ICT Time Table.

(iii)             Making aware of current achievement in IT to students and teachers.

(iv)             Regular updating of Vidyalaya website

(v)               Visit to important web sites like      CBSE, NCERT, NVS HQ & RO and Report  accordingly.

(vi)             Up-keep of Comp. Lab & Smart Class rooms.

17.

CAREER GUIDANCE AND COUNSELLING

(i)Mr.A.K.Mallick, PGT(Maths),SMT,I/C

(ii)Mr. P. Kumar, PGT(Comp. Sc.),

(ii) Mr. A.P. Singh, PGT(Bio.)

(iii)Mr. V.K.Roy, Librarian

(i)  Display of information related to various courses & examinations.

(ii)Collect information regarding carrier oriented courses and counselling to

the students as per their talents and interest.

18.

VIDYALAYA ANNUAL CALENDER & INSTITUTIONAL PLANING

(i) Mr. A.K.Mallick, PGT(Maths), SMT, I/C

(ii)Mr.P.Kumar,

PGT(Comp.Sc),

(ii) Mr. A.P. Singh, PGT(Bio.)

(iii) Mr.B.N. Maity, PET (M)

(iv) Mrs..S. Maity, Music – Tr.

(v) Mr.S.N. Biswas, ART – Tr.

(vi)Mr. T. K. Betal, SUPW Tr.

(vi)Mrs. I.Yadav, TGT(Hindi)

(vii)Mr. V.K.Roy, Librarian

(viii) FCSA

(i)                 Making of Academic calendar ,Institutional Planning.

(ii)               Incorporation of various programmes of CCA calendar.

(iii)             Coordinating different committees to follow academic calendar.

 

19.

SUBMISSION OF TEACHERS DIARY & LESSION PLAN

(i)Mrs. Shobhna Ghosh, Principal

(i)       Collection/Submission of teachers  Diary from/by 15th & 30th   of every month to undersigned.

20.

PHOTOGRAPHY COMMITTEE

(i) Mr. S.N. Biswas,  ART – Tr., I/C

(ii) Mrs. S. Maity, Music – Tr.

(iii) FCSA

(i)                 Taking photographs of important activities/day.

(ii)               Keeping up of photographs and records, photo album.

21.

STUDY CIRCLE AND HOBBY CLUBS

(i) Mr. A.K.Mallick,  PGT(Maths),SMT, I/C  (Convener of maths study circle)

 (ii) Mrs.Kumari Gunjan, TGT(English)

    (Literary study Circle)I/C

(a)Mr. D.C.Bhadra, TGT(Beng)

(b)Mrs. K.Gunjan, TGT(Eng)

©Mrs. I.Yadav, TGT(Hindi)

(d)Mr. V.K.Roy, Librarian

(iii)  Mr. A. P. Singh, PGT(Bio.), (Convener  of Science study circle)

(iv)Mrs. Asha S.Kujur

TGT(S.Sc),(Convener of Social Science  study circle)

(v)Mr V.K.Roy Librarian (Convener of Library Hobby Club)

 

(i)                 Conduction of monthly meeting as per school calendar.

(ii)               Keeping records of the activities of the respective hobby clubs.

 

 

22.

MUSEUM CORNER

(i)  Mrs. A.S. Kujur,   TGT(S.St.), I/C

(ii)  Mrs..S. Maity, Music – Tr.

(iii)Mr.S.N. Biswas,  ART – Tr.

(i)                 To give the requirement in the time

(ii)               Proper maintenance of record.

23.

PACE SETTING ACTIVITIES

(i) Mr.T.K. Betal,  SUPW – Tr., I/C 

(ii) Mr.S.N. Biswas, ART – Tr.

 (iii) Mr.B.N. Maity, PET (M)

 

(i)                 Incorporation of various programme like computer literacy programme Environmental Awareness, Literacy, Population education Programme etc. as per NVS instruction.

(ii)               Conduction of activities as per academic calendar.

(iii)             Proper maintenance of records.

(iv)             Placing of requisition in advance.

24.

VERIFICATION OF CASH BOOK

(i) Mr.A.K.Mallick, PGT(Maths)SMT, I/C

(ii) TGT(Maths)

(i)                 Verification of main cash book & Imprest cash book.

 

25.

AEP,POPULATION EDUCATION,HEALTH CLUB

(i) Mrs.S. Maity,   Music – Tr., I/C 

(ii)   Staff Nurse

(iii) All HMS/AHMs

(i)                 Conduction activities as per norms of NVS.

(ii)               Proper Maintenance of records.

26.

RESOURCE ROOM COMMITTEE

(i) Mr.T.K. Betal,  SUPW – Tr., I/C 

(ii) Mr.D.C. Bhadra, TGT(Bengali)

 

(i)                 Development of the Resource room as per the guidelines provided by NVS.

(ii)               Proper maintenance of records.

(iii)             Conduction of Activities.

27.

YOUTH PARLIAMENT

(i)Mrs. A.S. Kujur,  TGT(S.St.) ,I/C

(ii)PGT(History)

(iii)  TGT(Bengali)

(i)                 Selection f students for participation in Youth parliament etc.

(ii)                Maintenance of records.

28.

RTI

(i)Mrs.Shobhna Ghosh, Principal PIO I/C

(ii) Mr.A.K.Mallick, PGT(Maths), APIO

(iii)Mr. P.K.Dey, LDC

(i)                 To perform duties of PIO & APIO as per RTI Act.(2005)

 

29.

TUCK SHOP/PHONE FACILITY

(i) Mr. D.C. Bhadra, I/C, TGT(Bengali)

(ii) Mrs.Kumari Gunjan, TGT(English)

    

(i)                 To monitor the functioning of PCO and Tuck shop. Including the quality of Items available, their rates etc.

(ii)               To regulate the working hours/days in a manner that it will not effect the studies.

30.

SEFETY AND SECURITY COMMITTEE

 

(i) Mr.P.Kumar, PGT(Comp.Sc.) ,I/C

(ii)  Mrs. A.S. Kujur, TGT(S.St.)

(iii)Mr. A. P. Singh, PGT(Bio)

(iv) Mr.T.K. Betal, SUPW – Tr.

(v) Mrs.Kumari Gunjan, TGT(English)

(vi) Mr. B. N. Maity, PET(M)

(vii)Staff Nurse

(viii)School Captain, Boy & Girl

(i)                 Regular Supervision of physical Hazardous/dangerous point if any.

(ii)               To monitor fourteen-Point safety & security of students.

(iii)             Timely submission of report to NVS R.O. Patna.

(iv)             Adherence of circulars circulated by NVS, RO-Patna and NVS, HQ-Noida.

31.

SCHOOL MAGAZINE COMMITTEE

(i) Mr.S.N. Biswas, ART – Tr.,  I/C 

(ii) Mrs.Kumari Gunjan, TGT(English)

(iii) Mr.D.C. Bhadra, TGT(Bengali)

(v)        Mrs. I. Yadav, TGT(Hindi)

(i)                 To publish annual school magazine.

 

32.

DISCIPLINE &

DISCIPLINARY COMMITTEE

(i) Mr.B.N. Maity, PET (M) , I/C

(ii) Mrs. A.S. Kujur, TGT(S.St.)

(iii)  TGT(Science)

(iv)H.M.s & A.H.M.s

(i)                 To maintain discipline among the students.

(ii)               To propose/initiate  disciplinary action against indisciplined students.

33.

MOD COMMITTEE

(i)   TGT(Science), I/C 

(ii) Mr P.K.Dey.LDC      

(i)                 To prepare monthly MOD list.

(ii)               To collect the MOD reports in the prescribed format.

34.

CPF, INCOME TAX, P.TAX & ITR, CEA COMMITTEE

(i) Mr.D.K.Singh,UDC, I/C 

 (ii) Mr.T.K. Betal, SUPW – Tr.

(iii) Mr. P.K.Dey- LDC

 

(i)                 All the works related to CPF, INCOME TAX, P.TAX & ITR within the prescribed time limit.

35.

NCC

Mr.P.Kumar,PGT(Comp.Sc) ,I/C

(i)                 To raise NCC in the Vidyalaya as per the instruction of NVS.

36.

HEALTH & HYGIENE COMMITTEE

(i)  Staff Nurse I/C 

(ii) Mr.T.K.Betal, SUPW Tr.

(iv)Mr. B.N.Maiti, PET(M)

(v) HMs/AHMs

(i)                 To supervise Health & Hygiene of students & Vidyalaya.

(ii)               Timely activities pertaining to Health & Hygiene.

(iii)              To monitor the cleanliness of the Vidyalaya & surroundings.

(iv)              Follow the instructions as issued by Samiti.

37

NAVODAYA VIKASH NIDHI COMMITTEE

(i)Mrs.Shobhna Ghosh, Principal, Chairman

(ii) Mr. A.K.Mallick, PGT(Maths), SMT

(iii)Mr. P.Kumar, PGT(Comp. Sc.)

(iv)Mrs. A.S.Kujur, TGT(S.Sc.)

(v)Mr. T.K.Betal, SUPW Tr.

(vi)School Captain

(i)                 To Plan at the beginning of the academic session 2014-15 about the allocation of budget  for expenditure on different  items & activities as per norms

 

38

CONDEMNATION COMMITTEE

(i)Mrs.Shobhna Ghosh, Principal, Chairman

(ii)Mr. A.K.Mallick, PGT(Maths),SMT

(iii)One member of VMC

(iv)Stock Holder of the Respective Block

(v)Mr. D.K.Singh, UDC

 

(i)                 To initiate condemnation process every year after 31st March (after Stock verification)and recommendations thereon as per NVS Norms.

39

QUARTER ALLOTMENT COMMITTEE

(i)Mrs.Shobhna Ghosh, Principal, Chairman

(ii)Mr. A.K.Mallick, PGT(Maths),SMT

(iii)Mr. P.Kumar, PGT(Comp. Sc.)

(iv)Mrs. Kumari Gunjan, TGT(English)

(v)Mr. D.K.Singh, UDC

 

(i)                 To allot staff quarters inaccordance with the N.V.S. rules 2011

40

ALUMNI COMMITTEE

(I)Mr. A.K.Mallick, PGT(Maths), SMT, I/C

(ii)Mrs. A.S.Kujur, TGT(S.Sc.)

(iii)Mr. P.K.Dey, LDC

To maintain & update record related to Alumni of JNV

 

VARIOUS CLUBS AND THEIR PROPOSED ACTIVITIES

ART   CLUB

CHAIRMAN                :    Smt. Shobhna Ghosh,Principal

CO-ORDINATOR  :    Shri S.N. Biswas (ART TEACHER)

  

MEMBERS :

     1.     Mrs. Asha S. Kujur

    2.     Mr.  T. K. Betal

    3.     Mrs. Sikha  Maiti

    4.     Mrs Kumari Gunjan

   

Students  Member :

    1.Bisweswar Das,Cl-XI 

    2.Anirban Barik,Cl-XI  

    3.Swetadri Atta,Cl-XI  

    4.Shanoli Sahoo,Cl-XI 

    5.Aditi Mandal,Cl-X     

    7.Amatya Akhuli,Cl-X

    8.Subrata Mandal,Cl-X 

    9.Ayona Saha,Cl-X      

    10.Souvik Das,Cl-IX

    11.Somnath Patra,Cl-IX

    12.Arijit Maiti,Cl-IX

    13.nourin Begam,Cl-IX

    14.Debanjana Rana,Cl-IX

    15. Dishani Sai,Cl-IX

    16. Tiyashi Das,Cl-VIII

    17.Sumen Shit,Cl-VIII

    18.Sudeshna Sahoo,Cl-VII

    19.Ankita Das,CL-VII

    20.Souresh Mandal,Cl-VII

     21.Priya nayak,Cl-VIII

    22.Sudeshna Sahoo,Cl-VIII

     23.Ananya Pal,Cl-VIII

     24.Saikat Mandal,Cl-VII

    25.Tapas Patra,Cl-VII

    26. Saroj Pal,Cl-VII

    27. Ishika Chowdhury,Cl-VII

 

MUSIC   CLUB

 

CHAIRMAN     :             Smt. Shobhna Ghosh,Principal

CO-ORDINATOR  :       Smt. Sikha Maiti, (Music Tr.)

 

 

 

 

STAFF  MEMBERS :

    1.     Mr. T.K.Betal

    2.     Mrs. Asha S. Kujur

    3.     Kumari Gunjan

    4.     Mr. D. C. Bhadra

    5.     Mrs Indira Yadav

           

 

Student Members: Poulami Karan, Cl-X

                         :Purabi rana,Cl-X

                         : Subhashree Dey,Cl-X

                         : Sayani Shit,Cl-X

                         :Arpita Jana,Cl-X

                         : Tiyasa Nayak,Cl-X

                         : Souvik Maity,Cl-X

                         :Sudipta Narayan Mudi,Cl-X

                         :Rimpa Mali,Cl-IX

                         :Tiyashi Das,Cl-VIII

                         :Subhadip Mandal,Cl-VIII

                         :Tuhin Bera,Cl-VII

                         :Alolika Senapati,Cl-VII

                         :Prena Rout,Cl-IX

                         :Shreya Dutta,Cl-IX

                         :Swati Kalindi,Cl-VII

                         : Sirsha maity,Cl-VII

                         :Ankita Das,Cl-VII

                         : Sudipa Pradhan,Cl-XI

                         : Monalisha Maity,Cl-XI

                         : Ahona Saha,cl-VIII

 

 

COMPUTER   CLUB

 

CHAIRMAN                :       Smt. Shobhna Ghosh,Principal

CO-ORDINATOR :       Mr. Praveen Kumar,PGT(Com Sc.)

STAFF  MEMBERS :

 

1.                Shri A.K.Mallick,PGT(Maths)

2.                Shri A.P.Singh, PGT(Bio)

3.                Shri K.Dutta,FCSA

 

MEMBERS :

 

·                Master Sanju De,Class XI

·                MasterSuman Kundu,Class-XII

·                Miss Mohua mandal,Cl-XII

·                Miss Raunak Aggarwal,Cl-XI

·                Master Sourav Kundu,Cl-XI

  

HEALTH   CLUB

 

        CHAIRMAN         :       Smt. Shobhna Ghosh,Principal

        CO-ORDINATOR  :       Mrs G.ranjita Patabardha,Staff Nurse

        MEMBERS           :       Mr A.P.Singh,PGT(Bio)

                                                Mr B.N.Maiti,PET

 

1.   VICE-CAPTAIN OF ALL  HOUSES

2.   All AHMs

 

SPORTS    CLUB

 

        CHAIRMAN     :   Smt. Shobhna Ghosh,Principal

        CO-ORDINATOR  :       Mr. B. N. Maiti (PET)

   

             MEMBERS :

         1. VICE-CAPTAIN OF ALL HOUSES

  2. Ms Shrabanika Kundu,TGT(Sc.)Cont.

  3.Mrs. A.S.Kujur,TGT(SSc.)

 

LITERATURE  CLUB

 

        CHAIRMAN     :   Smt. Shobhna Ghosh,Principal

        CO-ORDINATOR  :Mr D.C.Bhadra,TGT(Bangla)

        MEMBER        :   1. Mrs M.Roy,PGT (Hindi)

                                2.Mr R.S.Sharma,PGT(Eng)

                                3. Mrs Kumari Gunjan,TGT(Eng)

                                4. Mrs Indira Yadav,TGT(Hindi)

                                5. Mr S.S.Mahata,TGT(Bengali)

 

    

SOCIAL  SCIENCE  CLUB

 

        CHAIRMAN         :       Smt. Shobhna Ghosh,Principal

        CO-ORDINATOR  :       Mrs. A.S.Kujur,TGT(SSc)

        MEMBER                    :       1.  Kumari Gunjan,TGT(English)

                                                2.  Ms Poonam Sinha ,P.G.T.( History)   

    

STUDENT  Members:

               01. Amartya Akuli - X

               02. Saktipada Das - X

               03. Sourab Das  - IX

               04. Prerana Rout  - IX

               05. Shreyasi Das  - IX

               06. Subhadeep Pramanik – VIII

               07. Subhekchha Das  - VIII

               08. Nivedita Samui  - VII B

               09. Pradyumna Panda – VII B

               10. Afrin Khatun  - VII A

               11. Rakesh Betal  - VII A

 

MATHEMATICS CLUB

 

CHAIRMAN         :       Smt. Shobhna Ghosh,Principal

 

CO-ORDINATORS :       A.K.Mallick,PGT(Maths)

                               

MEMBER            :          Mr.A.K.Yadav ,TGT(Maths)

 

        Student  Member :

            Class-VII          : Master Rakseh Betal

            Class-VIII       : Master Subhadeep Mandal

 

Class-IX             : Master Asish Das

                     : Miss Rimpa Mali

                     :  Miss Prena Rout

Class – X           : Master Shovan Jana

                                 :Kumari Aditi Mondal

 

lass – XI   : Master Sourav Kundu

                  : Kumari Sudipa Pradhan

                  : Kumari Raunak Aggarwal

 

Class-XII   :   Master Indrasis Das

                :  Master Suman kundu

SCIENCE CLUB

 

CHAIRMAN         :       Smt. Shobhna Ghosh,Principal

CO-ORDINATORS :       A.P.Singh,PGT(Bio)

MEMBERS           :          Mr. S.J.Roy,PGT(Che)

                                :          Mr. Sk Arshad,PGT(Phy)

                                :          Ms. S.Kundu,TGT(science)

STUDENT MEMBERS: Nivedita Samui,Cl-VII

                                :Tapas Patra,Cl-VII

                                :Priya Nayak,Cl-VIII

                                :Arghadeep Samanta,Cl-VIII

                                :Apurba Kundu,Cl-IX

                                :Rimpa Mali,Cl-IX

                                :Souvik Das,Cl-IX

                                :Saktipada Das,Cl-X

                                :Bratati Mahata,Cl-X

                                :Priyom Ghosh,Cl-XI

                                :Monalisha Maity,Cl-XI

                                : Mohua Mandal,Cl-XII

                                :Sambhu Hansda,Cl-XII

 

 

NATURE WATCH CLUB

 

CHAIRMAN                         Smt. Shobhna Ghosh,Principal

CO-ORDINATORS                 A.P.Singh,PGT(Bio)

MEMBERS                                   Miss. S.Kundu,TGT(science)

    STUDENT MEMBERS  :          Master Sanju De,Cl-XI

                                    Master Amatya Akhuli,Cl-X

                                    Master Sovan Jana,Cl-X

                                    Miss Sudipa Pradhan,Cl-XI

 

 

           Principal's Diary

 General Meetings

 

Sl. No. Name of the Meetings
01. Academic Meeting
02. Mess Meeting
03. M&R Meetings
04. Meeting with students
05. PTC Meeting
06. Safety & Security Meeting
07. Staff Meeting